Маңғыстау облыстық тарихи өлкетану музейініің көрмелері

Маңғыстау облыстық тарихи - өлкетану музейі республика және облыс көлеміндегі мәдені шараларға үнемі араласып, белсенді қатысып отырады.

Музейде жыл сайын әр түрлі бағытта тұрақты және жылжымалы көрмелер жасақталып тұрады. Олар тарихи тақырыптарға, табиғаттану, экология мәселелеріне, этнографиялық құндылықтарға, қолданбалы өнер және көркем өнер туындыларына арналады.

І. Тарихи тақырыптағы көрмелер:

1. «Жұмбақ жайлап, аңыз өрген Маңғыстау». (Маңғыстаудың тарихи-мәдени ескерткіштері туралы көрме)

2. «Иса-Досан көтерілісі». (Маңғыстаудағы 1870 ж көтеріліс туралы көрме )

3. «Зұлмат жылдар жаңғырығы». (Саяси қуғын-сүргін және нәубет құрбандарына арналған тұрақты көрме)

4. «Қазыналы түбектің тарихи ордасы» (Форт-Шевченконың 165 жылдығына арналған)

5. «Ол күндердің өшпес даңқы». (Ұлы Отан соғысы жылдарындағы Маңғыстаулықтардың ерлігі мен тылдағы еңбегі туралы көрме.)

6. ХІХ ғасырдағы Маңғыстаудың  өнері мен әдебиеті. (Маңғыстау билері мен «Адайдың бес жүйрігі», Маңғыстаудың «Жеті қайқысы» туралы көрме.)

7. «Мұнайлы өлке - Маңғыстау». (Мұнай өндірісі туралы көрме)

8. «Еркіндік мұраты». (Қазақстан Республикасының Тәуелсіздігіне арналған көрме)

ІІ. Түбекке танымал белгілі  тұлғалар туралы

1. «Ұлыстың ұраны – Пір Бекет» (Бекет Ата туралы тұрақты көрме)

2. Қашаған – жүйрік жырау, елдің тілі». (Қ.Күржіманұлының 170 жылдығына орай жасақталған көрме )

3.   «Түбектен шыққан тұңғыш ғалым». (Оразмағанбет Тұрмағамбетұлы туралы тұрақты көрме.)

4.   «Арманда кеткен азамат». (Тобанияз Әлниязұлы туралы слайд түріндегі көрме)

5. «Шежірелі өлкенің абызы». (Алшын Меңдалиев туралы көрме)

6. Көне түркі жазуларын зерттуші – Ғұбайдолла Айдаров туралы көрме.

7.   Әбіш Кекілбаетың өмірі мен шығармашылығына арналған көрме.

8.   Түбек тарихының тамыршысы». (Өлкетанушы – Есбол Өмірбаев туралы көрме.)

9. Белгілі ғалым Нұн Жұбаев туралы слайд түріндегі көрме.

10. «Тәуелсіздіктің тар жол, тайғақ кешуінде». («Парасат» қоғамының жетекшісі Сайын Шапағатов туралы көрме)

11. «Ақмышта туып, АҚШ-та озған Әминім» (КСРО чемпионы, спорт әлемінің майталманы Әмин Тұяқов туралы көрме)

12. «Тарихын тасқа жазған ұлттың перзенті». (Сәулетші – Сайын Назарбеков туралы)

13. Қазақтың тұңғыш дипломаты Н.Төреқұлов туралы көрме

ІІІ. Маңғыстаудың өсімдіктері мен жануарлар дүниесі туралы көрмелер:

1. «Құпиялы әлем». (Жәндіктер дүниесі туралы көрме)

2.   Маңғыстаудың дәрілік өсімдіктері туралы көрме.

3. «Маңғыстаудың экологиялық бейнесі»

4. «Келешекке сақтайық». (Қызыл кітапқа енген жануарлар туралы көрме)

IV. Мұражай қорынан жасақталатын көрмелер:

1. Маңғыстаудың жануарлар әлемі.

2. Маңғыстаудың  құстар әлемі.

3. ХІХ-ХХ-дағы Маңғыстау қазақтарының дәстүрлі ұлттық киімдері.

4. Маңғыстаудың зергерлік өнері.

5. Маңғыстаудың дәстүрлі қолөнері.

атты жылжымалы және тұрақты көрмелер мазмұнды экскурсиялармен  көрермендерге қызмет етеді.

• Маңғыстаулықтар Ұлы Отан Соғыс жылдарында
  • Мұражайға түскен сыйлықтар
  • Орыс халқының тұрмысы
  • Жаңғырған асыл мұра
  • Қашаған – жүйрік жырау, елдің тілі». (Қ.Күржіманұлының 170 жылдығына орай жасақталған көрме)
  • Маңғыстаудың  құстар әлемі
  • Палеонтологиялық көрме
  • "Ұлттық валютымызға 20 жыл"

Маңғыстау облыстық тарихи өлкетану музейініің көрмелері

Мұражайдын облыстан тыс жерге жасаған көрмелері

Маңғыстау облыстық тарихи - өлкетану музейі республика, облыс көлеміндегі мәдени шараларға өз дәрежесінде үлесін қосып келе жатырған мәдени орталық.