"Ұлттық дастарханның ерекше мәзірі" мерекелік шарасы

Әз Наурыз мейрамы аясында 15 наурыз күні облыстық музейде "Ұлттық дастарханның ерекше мәзірі" атты керемет тәрбиелік-тағылымдық, мерекелік шара өтті. Шара барысында қазақтың дастарханынан ойып орын алғанымен, қазіргі жас буынға таңсық көрінетін "Үлпершек", "Өрме төстік", "Бұжы" секілді тағамдардың дайындалу жолы көрсетіліп, меймандарға ұсынылды. Бұл тағамдарды дайындауға өңірімізге ғана емес, республика көлемінде ұлттық тағам түрлерін дайындаудан көш бастап жүрген мақтанышымыз, кәсіпкер ханым Толқын Түйебаева арнайы шақырылған болатын. Келген қонақтарға кереметтей тағам түрлерін дайындауды бар ынты-шынтысымен, жанын салып көрсете білген аспаз ханым алғысқа бөленді. Ол тағамның құрамын ғана айтып қоймай, олардың дастарханымыздағы маңызын, кімге қалай ұсыну керектігі жөнінде де майын тамыза әңгімелеп берді.

"Үлпершек" - ұзатылып кеткен қыз баласы өз үйіне жолдасымен бірге төркіндете келгенде ата-анасының дайындап беретін аса дәмді тамағы. Ірі қара малдың жүрегін бұзып алмай, ішін тазалап, орнына ет-майын араластырып, тұздап, бұрыштап, жүректі қайта тігіп, пісіріп береді. Қызын "жүрегімнің қабы - үлпершегім" деп ерекше әспеттейтін қазақ қыз баласына осылайша өз махаббатын, сағынышын, құрметін айрықша жеткізетін болған.

"Өрметөстік" - ата-ананың төркіндетіп келген қыз баласының жолдасына, яғни күйеу баласына ұсынатын ерекше дәмді асы. Қойдың төс етін еті мен майын сылып алып, ащы ішекпен әдемілеп өріп, сонымен төсті орап пісіреді. Бұл да күйеу балаға деген құрметтің, ілтипаттың белгісі, "өз баламыздай болдың" деген ишарасы.

"Бұжы" - құрметті қонақтарға, әсіресе жасы үлкен кәрі кісілерге ұсынылатын дәмді ас. Қойдың бүйеніне ет-майды әбден ұсақтап турап, тұздап, бұрыштап салынып, аузы тігіліп асылады. Балбырап піскен, үгітілген жұмсақ ет үлкен кісілердің тісіне таптырмайтын тағам.

Мәдениет саласының қызметкерлерімен "Маңғыстау туризм колледжінің" болашақ аспаз студенттері керемет шеберлік сабағының куәсі болып, дайын астан дәм татып, ұлттық ыдыс-аяқтар туралы көрмеден мазмұнды экскурсия тыңдап, риза кейіпте тарқасты.

Жарияланған күні: 16-03-2018

Оқылған саны: 1913