«Аңшылық – ата кәсіп»

Маңғыстау облыстық тарихи-өлкетану музейінің Маңғыстау аудандық филиалында қаңтар айының 26-да «Аңшылық – ата кәсіп» атты шара өтті. Музейдің жылдық жоспарына сай ұйымдастырылған бұл шарада Шетпе гимназиясының 8-9 сынып оқушылары өлкеміздегі құсбегілер: Мереке Өтеғалиұлы, Советов Өтежан Нұрбергенұлымен және «Қызылсай» табиғи өңірлік паркі Мемлекеттік мекемесінің қызметкері Нұрғиса Құлжановамен кездесті.

Кеш қонақтары Мереке Өтеғалиұлы мен Өтежан Нұрбергенұлы 2016 жылы «Қауырсын» клубының 35 жылдығына орай Жамбыл облысында өткен Республикалық жарыста «Құрмет» грамотасымен марапатталған.
Аңшылық қолданған құралы, істеген амалына қарай саятшы, мерген, қақпаншы, моршы деп жіктелсе, музейде ұйымдастырылған кездесуде саятшылық, құсбегілік тақырыбы кеңінен қамтылды. Кездесу барысында «Дала сермендесі», «Көк тәңірі», «Аспан еркесі», «Құс патшасы», «Қанаттылар ханы» деп әспеттелетін қыран құсы туралы әңгіме өрбіді. Оқушылар қызығушылық танытып, құсбегілер мен «Қызылсай» табиғи өңірлік паркі Мемлекеттік мекемесінің қызметкеріне сұрақтар қойды.

Бүркіттің сырына қанық боп, оны баптауды жетік меңгерген құсбегілер оқушылар тарапынан қойылған сұрақтарға жауап беріп, құсбегілікпен қатар ағаш өңдеуді, сәулет өнерін қатар алып жүрген Мереке Өтеғалиұлы өзінің қолынан шыққан томаға, саптыаяқ секілді бүркітті баптау кезінде пайдаланатын жабдықтарымен таныстырды.

Жарияланған күні: 27-01-2017