Алып плезиозавр қаңқасын көріп үлгеріңіз!

Бұдан 100-105 млн жыл бұрын өмір сүрген бауырымен жорғалаушылар класы, плезиозаврлар отряды, эласмозаврлар туысына жататын алып теңіз рептилиясы - elasmosaurus сүйегі еліміздің ғалымдары арасында тың жаңалық болды. Қаңқа өлкеміздің Маңғыстау ауданының аумағынан 2017 ж. мамыр айында табылған болатын.

Ресейлік ғалым Н. Зверьковтың айтуы бойынша, бұл алып жануардың ұзындығы 14-15 метрге дейін жететін болған, дене ұзындығының жартысын мойын алып жатыр. Алдыңғы ескек аяқтары ірі, ал артқы аяқтары қысқалау болды. Эласмозавр теңіз түбіндегі малта тастарды жұтып жіберетін болған. Мойны 72-76 мойын омыртқадан тұрады. Балықтармен, моллюскілермен қоректенеді.

Ежелгі Тетис мұхитының тұрғыны - алып эласмозаврдың қаңқа сүйегін өз көзіңізбен көруге музейге асығыңыздар!

Жарияланған күні: 20-02-2019

"Үздік экскурсовод" сайысы

18 мамыр - Халықаралық музей күніне орай облыстық музейде музей-бөлмесі бар мектептердің оқушылары арасында "Үздік экскурсовод" сайысы өтті.

Жарияланған күні: 17-05-2019

Киіз үй - ұлттық құндылықтар қазынасы

Маңғыстау облыстық тарихи-өлкетану музейінің мәртебесін көтеріп, мерейін тасытып жүрген басты қызметтерінің бірі - көшпенділердің қасиетті баспанасы киіз үйді насихаттау, дәріптеу, өскелең ұрпақты осынау ұлы мұраның лайықты мұрагері болуға баулу. Ендеше, музейдің ұйымдастыруымен дәстүрге айналған киіз тігу сайысы биыл да жоғары деңгейде өтті.

Жарияланған күні: 25-04-2019