Чернобыль апатына 30 жыл

Маңғыстау облыстық тарихи – өлкетану мұражайының ұйымдастыруымен  мұражай шаңырағы астында Чернобыль апаты  зардабын жоюға қатысқан маңғыстаулықтармен кездесу өтті. Кездесуге Ақтау көлік және коммуникациялар колледжінің және  Маңғыстау облыстық гуманитарлық колледжінің студенттері қатысты.

Осыдан 30 жыл бұрын, яғни 1986 жылдың 26 сәуірінде сағ 1 23 мин.40 сек. Чернобыль атом электр стансасында жарылыс болып, радиациясы көрші мемлекеттерге жетті. Чернобыль АЭС-дегі  апат – ХХ ғасырдағы  ірі техногендік  апат ретінде адамзат  санасын сансыратып кетті. Өкінішке орай, апат құрбандарының нақты саны әлі күнге дейін белгісіз.    Чернобыль атом электр стансасындағы апаттан кейінгі 8 минутта 4-ші реактордан сыртқа шыққан 140 тонна радиактивті отын ауаға тарады. Ядролық реактордың жалыны 300 метрге көтеріліп, салмағы 1тоннаға жететін темір жабулар әуеге ұшты. Атомның отыны жалғанған 1661 канал ашық аспан астында қалып, атмосфераға араласты. Белоруссияның Гомель мен Могилев, Украинаның Киев пен Житомир және Ресейдің Брянск облыстарының тұрғындары АҚШ-тың Хиросима мен Нагасаки қалаларына тастаған атом бомбасына тең келетін радиоактивті сәулеге шалдықты. Сондай-ақ, радиоактивті түтін аймақтан асып, оннан астам мемлекеттің 145 мың шаршы шақырым жерін ластады.

ХХ ғасыр қасіреті аталған апат салдарын жоюға Қазақстаннан 30 мың адам қатысса соның,  2500 маңғыстаулық. Қазір солардан көзі тірі 200 ден астам азаматтар қалды.

Қазіргі таңда облыс орталығы Ақтау қаласында  Чернобыль апатына қатысушылар ұйымы құрылған, төрағасы Юрий Израильевич Кержбаум. Бүгінгі кездесуге қатысып отырған қонақтарымыз осы ұйымның мүшелері.

1. Юсуп Абдухалилов

2. Аяғанов Ізғали Асқарбайұлы

3. Гапонова Валентина Николаевна

4. Ермашова  Наталья Владимировна

5. Мильникова Нина Алексеевна

Бұл азаматтардың ерлігі мәңгі жас ұрпақтың жадында сақталуға тиіс.

Жарияланған күні: 26-04-2016

Оқылған саны: 1920