Ержан хазіреттің мұралары халықпен қауышпақ

Әулие атаулыны айрықша қастерлей білетін Маңғыстау жұрты кешегі қиын кезеңнің өзінде әруақты ұлдарының есімін естен шығарған жоқ, керісінше сыртқы күштің екпіні қатайған сайын олар біртуар перзенттерінің есімін жүректеріне шегендей түсті. Рас, қызыл жалаулы, қызыл жағалы, қызыл сөзге малданған қызыл ұранды саясаттың салқыны халықтың жадына, ниетіне, иманына өз ізін, өз жарасын салмай қойған жоқ, халық мәңгілік бағдар еткен темірқазығынан көз жазып қалардай теңселді, тентіреді. Болмысынан талай жақсысын жоғалтты, бойына талай жаманды жамады. Кейде ел басына бірінен соң бірі келген зұлматтарда қатары сиреп қалған онсыз да аз қазақ қалай аман қалды десек, оны аман сақтап қалған әуелі Алла, екінші қандай қиындықта да қара нардай қайыспайтын қайран бабаларымыздың әруағы екен. Өлкеге дін тарату мақсатында келген Қожа Ахмет Яссауи шәкірттерінен бастап, Бекет ата есімін тілге тиек, жүрекке медет ете сөз саптайтын маңғыстаулықтар үшін өте қадірлі аталардың бірі – Ержан хазірет. Ержан атамыздың елдің шексіз ықыласына бөленуінің себебі, біріншіден, оның халқымыз түгел тұтынған дәстүрлі діннің өте терең ілімді, көненің сүрлеуінен адаспаған көрнекті өкілі болуында, екіншіден, ел басына күн туған қиын кезеңдерде, тіпті өзінің сау басы саудаға түсіп, бірнеше рет сотталса да адал жолдан айнымай, сағы сынбай жұртты имандылыққа, ауызбіршілікке ұйытып, ел бірлігін сақтау жолындағы абыздық-ақсақалдық, ұстаздық тұлғасын аласартпауында, үшіншіден Хақ жолында шынайы мұсылманға тән көркем мінезінен жаңылмауында, төртіншіден, білім-білігі жете тұра, басқан ізін аңдуда ұстаған қиын күндерде елі мен жерін тастап шетке қарай бас сауғаламай, ақ ажалы келгенге дейін «не көрсем де еліммен бірге көрейін» дегендей ағайын-туыс, ел-жұртының жанында болуында жатыр. Міне, осындай айтулы тұлға, аяулы перзенттің ұрпаққа қалдырған асыл мұраларын жарыққа шығарып, халықпен қауыштыру мақсатында «Ержан Хазірет Төлегенұлының ісі мен еңбегін есте қалдыру қоғамдық қорының» бастамасымен, Маңғыстау облысының әкімдігі және Мәдениет басқармасының қолдауымен 18 қараша күні өлкемізде «Ілімнің бұлағы – кемелдік нәрі» республикалық ғылыми-практикалық конференция өтеді. Конференцияға Астана, Алматы қалаларынан және Өзбекстан елінен белгілі дінтанушы ғалымдар қатысып, Хазіреттің еңбектері бойынша баяндамалар жасайды. Абыздың қолжазбалары бойынша жарық көрген кітаптардың таныстырылымы өтеді. Сондай-ақ конференция аясында Ержан хазірет Төлегенұлының өзі тұтынған жеке дүниелері мен қолжазбаларынан көрме ұсынылады. Конференцияның өтетін орны: «Достық үйі», сағат 10.00.

Жарияланған күні: 15-11-2018