Қолөнершілер сайысына қатысуға шақырамыз!

«Рухани жаңғыру» бағдарламасы аясында

ұйымдастырылатын облыстық «Дәстүрлі  ұлттық қолөнер сайысының» ережесі

Сайысты ұйымдастырудағы мақсат:

Атадан балаға мирас  болған ұлттық өнеріміз  бен мәдениетіміздің бастау көзінде тұрған дәстүрлі ұлттық қолөнерді дәріптеу, жаңғырту, насихаттау.

Сайыстан күтілетін нәтижелер:

Халық арасындағы ұлттық қолөнерді жалғастырушы шеберлерді  табу, олардың шығармашылығын дамыту, ұлттық қол өнерді дамыту мен жандандырудың алғы шарттарын қалыптастыру, жеке шеберханалар ашуды, ұлттық қолөнерге баулуды, шәкірттер тәрбиелеуді жолға қою.

Сайысқа қатысушылар:

Қатысушының  жасына, жынысына шектеу қойылмайды.

Жасы 18 – ден асқан барлық облыс тұғындары сайысқа қатыса алады.

Сайысқа ұсынылатын жұмыстар:

Негізінен табиғи өнімдерден ұлттық үрдісте, дәстүрлі пішіндер мен өлшемдерге сай дайындалады.

Шикізаттар: табиғи өнімдер – төрт түлік малдың, аңның, құстың терісі, жүні, қылы, тұяғы, мүйізі, шудасы, үкісі, қауырсыны, т.б.

(Жүннен, жүн жіптен, теріден, күмістен, ағаштан, металдан жасалған, кей жағдайда сүйектелген, күмістелген, т.б).

Ағаш түрлерінен: сықырлауық, адалбақан, ер – тұрман, музыкалық аспаптар: домбыра, қобыз, шаңқобыз, сыбызғы т.б.,жастық ағаш, сандық, жүкаяқ, бесік, шайсандық, ыдыстар, тегене, ожау, астау, ұршық, итаяқ, мұрындық, метей, шелек, жүнтарақ, келі – келсап, күбі, асадал, кебеже, т.б.

Металл түрлерінен: көсеу, шоқсалғыш, ошақ, қазан, мосы, құман, шылапшын, қазан, қауға, шәйнек,  шелек, жүген т.б.

Күмістен зергерлік бұйымдар: белдік, өңіржиек, жүзік, білезік, шекелік, шашбау, сырға, сақина, шолпы, алқа, үкіаяқ, т.б.

Тері түрлерінен: әр түрлі тері тондар, ішіктер, сеңсең тон, тұлып, жарғақ, тымақ, қамшы, дойыр, тоқым, кебіс, етік, тұзбаспақ, кесеқап, мес, саба, торсық, т.б.

Жүн түрлерінен: текемет (1,5х3,0м),тұскиіз (1,5х3,0м), ақ киіз (2х3м), қара киіз (2х3м), сырмақ (1,5х3,5м), шым ораулы ши (1,5х3м), ат жабу, ат дорба, шайкиіз, тұрбақап, ұршыққап, тең, қоржын, т.б.

Иірілген жүн жіптен: киіз үйдің бау – басқұрлары (4-5м-ден), таңғыштар, желбаулар, алашалар, қарала (1,5х3м), алатеру (1,5х3м), тең, қоржын, тікпе, ат дорба, керме, құрлар, шашақтар, т.б.

Жүннен есілген: көген, уық баулар, үзік баулар, ала арқан, белдеу арқан, туырлықтың жиегі, үзіктің жиегі, түндіктің жиегі, т.б.

Сайысқа қатысушылар үшін өте мұқият ескеретін, басты назарда ұстайтын қағидалар:

1. Сайысқа ұсынылатын бұйымның дәстүрлі ұлттық үлгіде болуы;

2. Жасанды, химиялық талшық немесе басқа табиғи емес өнімнің бұйымға қосылмауы;

3. Түстер үйлесімінің  табиғаттағы реңктерге сәйкес болуы;

4. Бұйымның қолданыс шебердің аясын егжей – тегжейлі білуі;

5. Шебердің сайысқа ұсынған бұйымының дайындалу әдісінен шеберлік дағдысын (мастер класс) көрсете алуы аса маңызды.

(Ол үшін шебер бұйыммен бірге аз мөлшерде шикізат ала келуі керек)

6. Сайыста жүлдеге ие болған  бұйымдар облыстық музей қорына алынады.

Сайысқа қатысушыларға қойылатын талаптар:

1. Сайысқа ұсынылатын бұйым шебердің өз қолымен жаңадан жасалған, дайындалған болуы қатаң талап етіледі.

2. Сайысқа арналған бұйымдарды осы жылдың 15 – 20 наурызы аралығында облыстық музейге (мекен – жайы төменде көрсетілген) әкеліп тапсыру қажет.

3. Сайысқа қатысушы қолөнер шебері өзінің фотосуретін, аты – жөні, тұрғылықты жері, өмір жолы, шығармашылығы, қатысқан сайыстары туралы мәліметтерін, сайысқа ұсынатын бұйымының фотосуретін, этикеткасын қоса тапсыруы тиіс.

4. Шебердің осы бұйымды жасау үстіндегі әдістері мен жасау техникасы көрсетілген бейне көрсетілімі талап етіледі (флешка не дискіде).

5. Әрбір қолөнер шебері сайысқа 1 ден – 3 - ке дейін бұйым ұсына алады.

6. Сайысқа ұсынылатын бұйым арнайы  қаптамамен  қабылданады.

Сайыс 2 кезеңнен тұрады:

І кезең 2018 жылдың Наурыз мерекесінде қортындыланады.

І кезеңге берілген уақыттың тығыздығына байланысты дайындау жолы аса  күрделі емес  қолөнер бұйымдарын жасауға кеңес беріледі.

Мысалы: ұршық, ұршыққап, тұрбақап, тұзбаспақ, қамшы, шашақтар, құрлар, еспе жіптер, жиектер, қауға, көсеу, арқандар, киіздер, мұрындық, сырға, сақина, жүзік, т.б.

ІІ кезең 2018 жылдың  маусым айында қорытындыланады.

Бұйымдар  1 – 15 маусым аралығында қабылданады.

Сайыс жүлделерін қазылар алқасы тағайындайды:

Бас жүлде:

І орын

ІІ орын

ІІІ орын

Ынталандыру сыйлықтары

Сайысқа  арналған бұйымдар төмендегі мекен – жайда қабылданады:

Ақтау қаласы

Маңғыстау облыстық тарихи – өлкетану музейі

9 шағынаудан 23 «а» үй.

Байланыс телефондары: 8 (7292) 43-23-14, 42-66-15