Күмбір күйге бөленген күн

Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың «Болашаққа бағдар: рухани жаңғыру» атты мақаласында ұлттық кодты сақтай отырып, ұлттық сана-сезімнің көкжиегін кеңейту керектігін айтты. «Салт-дәстүріміз, тіліміз бен музыкамыз, әдебиетіміз, жоралғыларымыз, бір сөзбен айтқанда ұлттық рухымыз бойымызда мәңгі қалуы тиіс», - деген болатын. Ендеше, өлкемізден шыққан өнер тұлғаларын, мәдениет қайраткерлерін халық арасында насихаттау музей қызметінің бір қыры.

Күйші-домбырашы Роза Тайманқызы Айдарбаева Маңғыстау түбегіндегі Таушық елді мекенінде 1952 жылы дүниеге келген. Күй тартуды әкесі Тайман домбырашыдан үйренеді. 1974 жылы Гурьев музыка училищесін, 1979 жылы Құрманғазы атындағы Алматы консерваториясын тәмандайды. 1979-82 жылдары аталған консерваторияда дәріс берген. 1984 жылдан бастап Маңғыстаудағы Ералиев, Шевченко музыкалық училищелерінде оқытушылық қызмет атқарған.

Шығармашылық кездесуге шәкірттерімен бірге келген дәулескер күйше күмбір күйден шашу шашып, көрермендердің қызықты сауалдарына жауап берді. Әсіресе, жастарға Роза Тайманқызының жастайынан үлкен оркестрлердің құрамында өнер көрсетіп, Европа елдеріне жасаған гастрольдік сапарлары туралы әңгімесі қызықты болды.

Бұл кездесуге дейін де музей шаңырағында өтетін мәдени шараларға үлкен қолдау көрсетіп келе жатқан Роза Тайманқызы шығармашылық жолында пайдаланған концерттік костюмдері мен аспаптарын музейге тапсырып, қорымызды толықтырған болатын. Алдағы уақытта да Роза Тайманқызы мен оның шәкірттерін музей шаңырағында қуана күтетін боламыз.

Жарияланған күні: 28-03-2019

"Үздік экскурсовод" сайысы

18 мамыр - Халықаралық музей күніне орай облыстық музейде музей-бөлмесі бар мектептердің оқушылары арасында "Үздік экскурсовод" сайысы өтті.

Жарияланған күні: 17-05-2019

Киіз үй - ұлттық құндылықтар қазынасы

Маңғыстау облыстық тарихи-өлкетану музейінің мәртебесін көтеріп, мерейін тасытып жүрген басты қызметтерінің бірі - көшпенділердің қасиетті баспанасы киіз үйді насихаттау, дәріптеу, өскелең ұрпақты осынау ұлы мұраның лайықты мұрагері болуға баулу. Ендеше, музейдің ұйымдастыруымен дәстүрге айналған киіз тігу сайысы биыл да жоғары деңгейде өтті.

Жарияланған күні: 25-04-2019