2015 жылдың 28-30 қыркүйек аралығында мұражай мамандары  Ақтау – Жаңаөзен – Шопан ата – Қызылсу –  Жабайұшқан – Қожа әулие  – Қызылсу – Шопан ата – Қызылсай – Жанаөзен – Ақтау бағыттарына экспедицияға шықты.

Экспедиция құрамына облыстық мұражайдан ғылыми қызметкер О. Көшбайұлы, ғылыми хатшы Ғ. Шантимирова, сектор меңгеруші Р. Молбаева, мұражай маманы Н. Калкенбаева, бөлім менгерушісі Т. Туйешиева, фотограф В. Малюк, жүргізуші Т. Косжанов және Маңғыстау мемлекеттік  тарихи-мәдени қорықтың директоры Н. Кұлбаев қатысты.

Бірінші тоқталған жер – Күйеу там. Күйеу тамнан экспедиция Қызыл су бағытына аттанды. Түйесу маңы жайлымдағы жылқы мен түйелерді, өсімдіктерді фотоға түсірілді.

Келесі аялдама – Қызылсу қорымы. Мында Оразмағамбеттің әкесі Тұрмағамбет ахун, т.б. көрпе руының өкілдері жерленген. Сонымен қатар Оразмағамбеттің қаны тамған жерден топырақ әкелініп ескерткіш орналастырған. Оразмағамбеттің бала оқытқан мешіті бар. Мешіттің жан-жағы қоршалған, төбесі шатырланған, бұл кішкентай ғимаратты кеңес үкіметі заманында жем қора, тағы басқа қойма ретінде пайдаланған. 1955-57 жж. аралығында осы ғимаратта радиобайланыс бөлімшесі болған. Ішкі құрылысының төрт бұрышында құран-кітаптар қойылатын арнайы жасалған сөрелер сақталған.

Кызылсудан экспедиция Жабайұшқан тауына қарай солтүстік шығысқа бағыт алды. Жолай қыстаудағы малқораны (катонқора) фотосуретке түсірдік. Жабайұшқан тауының үстінде орналасқан  Қожа әулие қорымына аялдадық. Одан шығысқа Жабайұшқан тауының үстімен шын жағалап жүріп, өсімдіктерді жинап, фотосуретке түсірдік. Таудың 200 метрдей биіктігінде орналасқан үңгірді іздеп тауып ішіне түстік. Үңгір ақ бор қабаттарында пайда болған, ені-3м, ұзындығы -5м, биіктігі 2,5 м, екі кіре беріс тесік бар. Үңгір үстірт қойларына пана болатын жер екендігінің дәлелі - жатқан құмалақтар.

Әрі қарай шығыс бағытта тау шетімен жүріп алғашқы адамдардың аң аулауға арнайы жасаған арандарын  кездестірдік.  Шығыс бағытта жолай  Қоңыр күп деген жерге келіп оғыз, қыпшақ кезеніне жататын таңбаларды кездестіріп фотосуретке түсірдік. Таңбалар тау үстіндегі жазық жерге қашап салынған. Сол бағытпен жүре бұрынғы мал суаруға пайдаланған күптерді кездестірдік. Табиғи су жиналып ағатын жерлерге адамдар тастан ойып астаулар жасаған екен.

Сонан соң экспедиция Қызылсу бағытына жүрді. Бұл қорымның шырақшысы  көрпе Базарбай Жанұзақтың ерекше өнері бар екен, ол тастан мүсіндер жасайды және майлы бояумен сурет салады. Базарбайдың атасы Жаңұзақ Оразмағамбетпен бірге оқыған, діни сауатты адам болған.

Келесі – Шопан ата қорымына тоқтап, фото суретке түсірдік.

Келесі бағыт – Қызылсай елді мекенінің қорымына жерленген белгілі тігінші, руникалық жазуды зерттеуші, ғалым, тарихшы Тайжан Досановтың мазары. Т. Досановтың күмбез тамы жан жақтан суретке түсірілді.

Содан сон Қызылсай тұрғыны ақсақал руы көрпе Бүркіт Абажанов үйіне барып деректер жиналып, фото-бейне түсірілімдер жасалды, ақпарат  диктофонға жазылып алынды.

Соңғы аялдамамыз тоқабай Құрмаштың кесенесі тұрған қорым. Бұнда Құрмаштың күмбез кесенесін фотоға түсірді.

• Экспедиция мүшелері
  • Оразмағанбет ахунның бала оқытқан мешіті
Жарияланған күні: 01-10-2015

Асыл сөзді іздесең, Абайды оқы ерінбе!

Әбіш Кекілбайұлы атындағы Маңғыстау облыстық тарих-өлкетану музейінде қазақтың бас ақыны, данышпан ойшылы Абай Құнанбайұлының 175 жылдығына арналған «Абайды оқы, ой толға!» атты әдеби - танымдық шара өтті.

Жарияланған күні: 20-02-2020

Маңғыстау облыстық тарихи-өлкетану музейінің Хиуаға сапары.

Қараша айының 18 - 24 күндері Өзбекстан елінде Қазақстан жылы шарасы аталып өтті.

Жарияланған күні: 28-11-2019