Маңғыстау облыстық тарихи-өлкетану музейінде 18 мамыр – Халықаралық музей күніне орай музей мамандарына арналған облыстық семинар өтті.

Семинарға Бейнеу, Маңғыстау аудандық және Форт-Шевченко, Жаңаөзен қалалық музейлерінің қызметкерлері қатысты.

Екі күнге созылған семинардың  бірінші күні «Үздік экскурсовод» сайысы ұйымдастырылды. Сайысқа Маңғыстау облыстық тарихи-өлкетану музейінің Маңғыстау аудандық филиалының қызметкері – М. Нұрханова,  Маңғыстау облыстық тарихи-өлкетану музейінің Жаңаөзен қалалық филиалының қызметкері – А. Иманова, Бейнеу аудандық музейінің қызметкері – Г. Дидарова, Форт-Шевченко мемориалдық музей кешенінің қызметкері – А. Нұрқожина, «Отпан» тарихи-мәдени-кешенінің қызметкері – Г. Қанашқызы , Маңғыстау облыстық тарихи-өлкетану музейінің қызметкері – А. Наушабаева, Маңғыстау облыстық тарихи-мәдени қорық қызметкері – Н. Таджикова, Мемориалдық музейден  - А. Адирова қатысты.

Сайыс 4 кезеңнен тұрды:

І кезең – «Экскурсовод музейдің айнасы» өзі қызмет жасап жүрген музейінің тұрақты экспозициясы бойынша қысқаша шолу экскурсиясын жүргізу (слайд, бейнеролик, арқылы 5-7 мин.)

ІІ кезең – «Экскурсоводтың жеке шығармашылығы» Маңғыстауға қатысты еркін тақырыпта өзінің жеке дайындаған жылжымалы көрме туралы қысқаша баяндау. (5-7 мин.)

ІІІ кезең «Менің өлкемнің аңыздары» халық арасында көп тарамаған бір аңызды әңгімелеп беру.

ІҮ кезең Сұрақ-жауап. Ситуациялық және танымдық сұрақтарға жауап беру.

Әділ-қазылар алқасының шешімі бойынша:

ІІІ орын - Маңғыстау облыстық тарихи-өлкетану музейінің Маңғыстау аудандық филиалының қызметкері – М. Нұрханова;

ІІ орын – Мемориалдық музей қызметкері – А. Адирова;

І орын - «Отпан» тарихи-мәдени-кешенінің қызметкері – Г. Қанашқызы;

Семинардың екінші күні «Алаш ардақтылары» (Н. Қалкенбаева), «Музей қорындағы түгендеу жұмыстары» (Р. Молбаева), «Музей есептері» (Н. Қалағанов) атты баяндама оқылып,  ғылыми-әдістемелік кеңестің отырысы өтіп, жас мамандарға әдістемелік көмек көрсетілді. Музей қызметкерлері көкейлерінде жүрген сұрақтарына жауап алып, пікір алысты.

Жарияланған күні: 17-05-2017

"Үздік экскурсовод" сайысы

18 мамыр - Халықаралық музей күніне орай облыстық музейде музей-бөлмесі бар мектептердің оқушылары арасында "Үздік экскурсовод" сайысы өтті.

Жарияланған күні: 17-05-2019

Киіз үй - ұлттық құндылықтар қазынасы

Маңғыстау облыстық тарихи-өлкетану музейінің мәртебесін көтеріп, мерейін тасытып жүрген басты қызметтерінің бірі - көшпенділердің қасиетті баспанасы киіз үйді насихаттау, дәріптеу, өскелең ұрпақты осынау ұлы мұраның лайықты мұрагері болуға баулу. Ендеше, музейдің ұйымдастыруымен дәстүрге айналған киіз тігу сайысы биыл да жоғары деңгейде өтті.

Жарияланған күні: 25-04-2019