Музей қызметкерлері Қарақия-Қаракөл қорықшасында болып, маусымдық ұшу кезінде құстарды бақылады

21 ақпан күні Маңғыстау облыстық тарихи-өлкетану музейінің  табиғат бөлімінің қызметкерлері А. Қуанышева мен Ж. Байдулаева Қарақия - Қаракөл қорықшасында болып, маусымдық ұшу кезінде көлге келген аққулар мен үйректерді бақылап фотоға, видеоға түсірді.

Қарақия-Қаракөл қорықшасы – республикалық мәні бар қорықша. 1986 жылы Маңғыстау облысында Қарақия ауданында ұйымдастырылған.

Жерінің аумағы 137,5 мың га. Қорықшаны құрудағы мақсат – Қарақия ойпатында сирек кездесетін жануарлар түрлерін сақтау. Қорықша аумағына 9 бұлақ және 3 атпалы су көздері кіреді. Жер бедері кертпештеніп келген тік, жарқабақты. Олар желмен және аққан судың әсерінен жарылып, жеке төбелерге бөлініп кеткен. Өсімдік түріне аса бай емес. Қорықшада Қазақстан фаунасында өте сирек кездесетін, жойылып бара жатқан жануарлар түрлері: Үстірт арқары, қоқиқаз, безгелдек, қарабауыр бұлдырық, қарақұйрық, шағыл мысығы, ұзын инелі кірпі, үнді жайрасы мекендейді. Бұл жануарлардың барлығы қорғауға алынып, Қазақстанның "Қызыл кітабына" енгізілген.

Қара көл аумағында жыл құстары қайтатын сәтте 80-дей түрді құстар аялдайды. Олардың 21 түрі ҚР және ТМД Қызыл кітабына, сондай-ақ, Халықаралық табиғат және табиғи қорды қорғау одағының қызыл кітабына енгізілген.

Жарияланған күні: 21-02-2017
Оқылған саны: 20564