О. Көшбайұлының "Мекке сапары" ойтолғам кітабы жарық көрді.

Маңғыстау облыстық тарихи-өлкетану музейінің қызметкері, белгілі өлкетанушы Отыншы Көшбайұлының «Мекке сапары» атты ойтолғам кітабы жарық көрді.

Белгілі өлкетанушы, жазушы Отыншы Көшбайұлы 2016 жылы қажылыққа барып қайтқан еді. Алланың сүйікті Елшісі, соңғы Пайғамбар Мұхаммедтің (с.а.у.) өмірі өткен қасиетті жерден көргенін, сонау ықылым заманнан талай Пайғамбарлардың тері тамған, исі сіңген, ізі қалған топырақтың қай бұрышында да терең сырдың жатқаны, сол топырақты басқан адамның бұл өмірге  деген көзқарасының, дүниетанымының өзгеретіні, сол жерде  барша мұсылманды біріктіріп бір арнаға бұрып отыратын әлдебір құдыреттің бар екендігі туралы әсерлі баяндайды. Ойтолғам көпшілік қауымға арналған.

Көшбайұлы Отыншы 1949 жылы 10 қарашада Маңғыстау облысы, Маңғыстау ауданының Қызылсу жерінде өмірге келген. Өлкетанушы, «Мәдениет  саласының үздігі», Қазақстан Жазушылар одағының мүшесі. «Қайран менің жеңешем» (2002), «Бозашы-Маңғыстаудың екінші тынысы» (Ә.Нұрмановпен бірге. 2005), «Жұмбақ жайлап, аңыз өрген Маңғыстау», «Маңғыстау ғашықтары» (2005), «Отпанның Нұны» (С.Жұбаевпен бірге. 2006), «Атадан жеткен асыл тін», «Дала данасы». (2007), «Маңғыстаудағы аңшылық дәстүр», «Сыбызғы сыңсып жылайды». (2008), «Маңғыстаудағы жерасты мешіттері» (археолог М.Қалменовпен бірге), «Тоғыз ауыл». (2010), «Шоғы батыр» (2011), «Әке рухына еске алу» (С.Әбішевпен бірге. 20012), «Тау тұлғалы Таушекең»( 2012), «Адайдың Қожакелді батыры», «Мәтжан би» (2016) атты кітаптары жарық көрді.

«ҚР оқу-ағарту ісінің үздігі» атағымен (1991), «Ерен еңбегі үшін» медальімен (2006), ҚР Президентінің алғыс хатымен (2001), бірнеше рет облыс әкімінің Құрмет Грамотасымен (2000, 2005, 2009, 2011) марапатталған. Екі рет «Жылдың мәдениет және өнер қызметкері»  атағына ие болды (2000, 2007).

Жарияланған күні: 06-01-2017

"Үздік экскурсовод" сайысы

18 мамыр - Халықаралық музей күніне орай облыстық музейде музей-бөлмесі бар мектептердің оқушылары арасында "Үздік экскурсовод" сайысы өтті.

Жарияланған күні: 17-05-2019

Киіз үй - ұлттық құндылықтар қазынасы

Маңғыстау облыстық тарихи-өлкетану музейінің мәртебесін көтеріп, мерейін тасытып жүрген басты қызметтерінің бірі - көшпенділердің қасиетті баспанасы киіз үйді насихаттау, дәріптеу, өскелең ұрпақты осынау ұлы мұраның лайықты мұрагері болуға баулу. Ендеше, музейдің ұйымдастыруымен дәстүрге айналған киіз тігу сайысы биыл да жоғары деңгейде өтті.

Жарияланған күні: 25-04-2019

Күмбір күйге бөленген күн

27 наурыз күні Танымал күйші, «Қазақстанның еңбек сіңірген әртісі», «Құрмет» орденінің иегері Роза Айдарбаевамен «Ұлттық өнерді ұлықтаған Роза қыз» мәдени-танымдық кездесуі өтті.

Жарияланған күні: 28-03-2019

Қолөнердің хас шеберлері

Музей шаңырағындағы тағы бір әдемі кездесу

Жарияланған күні: 27-03-2019

Алтынқазған құпиясына қанық болыңыз!

2010 ж. анықталып, 2014 жылдан бастап тұрақты археологиялық қазба жұмыстары жүргізілген "Алтынқазған" діни-қабірлеу кешенінен табылған жәдігерлердің тек өлкеміздің емес, бүтін мемлекетіміздің мақтанашына айналатын түрі бар!

Жарияланған күні: 20-03-2019