Тарихқа «Музейлердің ұзақ түні» деген атпен енген «Музей түні» алғаш рет 1997 жылы Берлин қаласында өтті. Мереке идеясы әлдеқайда бұрынырақ, 1970-жылдары Еуропада музейге келушілерге дәстүрлі түрде тегін аралып шығуға есік ашатын. Ол кезде ол акция «Музей көктемі» деп аталып, мамыр айында өткізілетін. Ал 2001 жылдан бастап Парижде «Халықаралық музей күні» 18 мамырда өткізіліп келеді, бұл күні көрмеге еркін кіру үшін көрмелер ашық болады. Кейіннен акцияларға тақырып бере бастады. Мереке Еуропаның басты астаналарында шапшаң өріс алды. Жыл сайын өтетін акция 2005 жылы қазіргі атауына ие болды: француздар «Музей түні» музейлік-көркемдік акциясын Халықаралық «Музей түні» деп атауға ұсыныс жасады, сол жылы Еуропалық Кеңес осы идеяны бекітті. Акцияны қолдаушы Халықаралық музейлер кеңесінің (ICOM) және Еуропалық Кеңестің қадағалауымен өткізіледі.
Ал Маңғыстау облыстық тарихи-өлкетану музейі халықтың сүйікті шарасына айналған "Музей түнін" 2011 жылдан бастап өткізіп келеді. Биылғы "Музей түнінің" ерекшелігі - музейдің экспозициялық залдарын өлкемізге белгілі тұлғалар таныстырды. Археология, тарих залдарын өлкетанушы, ғалымдар, университет профессоры Э. Амангелдиева, А. Еділхан, Б. Төлегендер таныстырса, Ұлы Отан соғысына арналған залды журналист Е. Іңірбайұлы таныстырды. Кеңестік кезең залдарында Мәдениет басқармасының басшысы Пәния Оңалбайқызы, атақты "Барыстар" жайдарман клубының капитаны Дәулет Сағынтаев көрермендерге экскурсия жүргізді. Тәуелсіздік залын белгілі қоғам және партия қайраткері Х.Ережепов таныстырды.

Музей ауласында Маңғыстау Өнер колледжі мен М.Өскінбайұлы атындағы филармония әртістері мерекелік концерт қойса, Н. Жантөрин атындағы облыстық Музыкалық драма театрының әртістері Алаш арыстарын ортамызға тірілтіп әкеліп, шағын қойылым қойып, көрермендерді бір сәтке 100 жылға кейін шегіндірді.

Қалан қонақтары мен тұрғындары үшін жыл сайын ұйымдастырылатын "Музей түні" шарасы алдағы жылда да жалғасын таппақ.

"Үздік экскурсовод" сайысы

18 мамыр - Халықаралық музей күніне орай облыстық музейде музей-бөлмесі бар мектептердің оқушылары арасында "Үздік экскурсовод" сайысы өтті.

Жарияланған күні: 17-05-2019

Киіз үй - ұлттық құндылықтар қазынасы

Маңғыстау облыстық тарихи-өлкетану музейінің мәртебесін көтеріп, мерейін тасытып жүрген басты қызметтерінің бірі - көшпенділердің қасиетті баспанасы киіз үйді насихаттау, дәріптеу, өскелең ұрпақты осынау ұлы мұраның лайықты мұрагері болуға баулу. Ендеше, музейдің ұйымдастыруымен дәстүрге айналған киіз тігу сайысы биыл да жоғары деңгейде өтті.

Жарияланған күні: 25-04-2019

Күмбір күйге бөленген күн

27 наурыз күні Танымал күйші, «Қазақстанның еңбек сіңірген әртісі», «Құрмет» орденінің иегері Роза Айдарбаевамен «Ұлттық өнерді ұлықтаған Роза қыз» мәдени-танымдық кездесуі өтті.

Жарияланған күні: 28-03-2019

Қолөнердің хас шеберлері

Музей шаңырағындағы тағы бір әдемі кездесу

Жарияланған күні: 27-03-2019

Алтынқазған құпиясына қанық болыңыз!

2010 ж. анықталып, 2014 жылдан бастап тұрақты археологиялық қазба жұмыстары жүргізілген "Алтынқазған" діни-қабірлеу кешенінен табылған жәдігерлердің тек өлкеміздің емес, бүтін мемлекетіміздің мақтанашына айналатын түрі бар!

Жарияланған күні: 20-03-2019