«Киіз үй – ұлттық құндылықтар қазынасы» атты ерекше мерекелік шарасы

Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың «Болашаққа бағдар: Рухани жаңғыру» атты мақаласы аясында ұлттық мұраны ұрпаққа дәріптеу мақсатында «Киіз үй – ұлттық құндылықтар қазынасы» атты киіз үй тігуден ұлттық сайыс өткізілді.
Байқаудың басты мақсаты: Қазақ халқының қасиетті қара шаңырағы – ұлттық баспанасы – киіз үй ғасырлар қойнауынан бүгінгі ұрпаққа жеткен асыл қазына – ұлттық мұра тарихи жәдігер екендігін көрсете отырып, ұлттық тарих пен мәдениетке деген ерекше құрмет сезімін ояту.
Маңғыстау өңіріндегі ұлттық дәстүр мен мәдени мұраның көздің қарашығындай сақталып келгендігінің айқын айғағындай жасау-жабдығы сол күйінде сақталған Маңғыстау киіз үйінің мәртебесін көтеріп насихаттау.
Халық өнерін, халық мұрасын қастерлей отырып, ұлттық дәстүрлі қолөнерді дамыту мен жандандыруды ұрпақ санасына сіңіру, ұлттық қол өнеріне баулуды қолға алу, жаңғыртуға, жалғастыруға шақыру.
Өткізілген ұлттық сайысқа Ақтау қалалық № 9 жалпы білім беру орта мектебінің «Кереге» тобы мен №21 жалпы білім беру орта мектебінің «Мұрагер» тобы қатысты.
Ұлттық сайыстың әділқазылар алқасының төрағасы Маңғыстау облыстық тарихи-өлкетану музейінің директоры Жұмалиева Тамара Қалмырзақызы, әділқазылар алқасының мүшелері: Ұлттық қолөнер шебері Бопанаева Бақтылы, Маңғыстау облыстық оқу әдістемелік және қосымша білім беру орталығы директордың орынбасары Аймағанбет Күләнда Қуанышқызы сайысқа әділ төрелік жасады.
Әділқазылар алқасының мүшесі шебер Бопанаева Бақтылы ұлттық сайысқа қатысқан екі топқада киіз үй тігуде жіберген қателіктерін, есте сақтайтын тігу ерекшеліктерінен ескертулер жасалды. Сайыс соңында 2 топ тең түсіп, Алғыс хаттармен және сыйлықтармен марапатталды.

Жарияланған күні: 20-03-2018

Түрікменстандағы Қазақстанның мәдениет күндері

2018 ж. 18 тамыздағы Ақтау саммиті барысында жасалған келісімдердің бірі - түрікмен астанасы Ашхабадта Қазақстанның мәдениет күндерін өткізу болатын. 29-30 қараша күндері Маңғыстау облысынан Ашхабадқа үлкен делегация аттанып, 2 күн бойы Ашхабадты қазақтың салт-дәстүрі мен саф өнеріне қандырды. Мәдениет күндері аясында Маңғыстау облыстық тарихи-өлкетану музейі "Ұлы Дала мұрасы" атты көрмесін ұсынды.

Жарияланған күні: 03-12-2018

Ержан хазірет Төлегенұлының мұралары тағылымына арналған конференция қос қалада дүркіреп өтті

Рухани жаңғырудың жарқын үлгісі болған қос қаладағы конференция туралы

Жарияланған күні: 22-11-2018

Ержан хазіреттің мұралары халықпен қауышпақ

Киелі Маңғыстаудың біртуар перзенті, көрнекті дін өкілі, абыз, Орта Азияға мәшһүр Ержан хазірет мұралары тағылымына арналған конференцияның куәсі болуға асығыңыз!

Жарияланған күні: 15-11-2018

Ммектептердегі музей апталығы

iconiconicon

Ұстаздар назарына! Оқушылардың өлке тарихымен танысып, танымдық ақпараттар алуына мүмкіндікті жіберіп алмаңыз.

Жарияланған күні: 17-10-2018

Өзбекстандағы «Маңғыстау облысының мәдениет күні»

Өзбекстан Республикасының Үргеніш облысы Хорезм қаласында өткен «Маңғыстау облысының мәдениет күні» шаралары аясында Маңғыстау облыстық тарихи-өлкетану музейі «Маңғыстау мұралары» көрмесін көпшілік назарына ұсынды.

Жарияланған күні: 01-10-2018
Оқылған саны: 1911

Көнеден жеткен кәсіп - Маңғыстаудың аңшылық дәстүрі

Халқымыздың көнеден жеткен қастерлі кәсібі - аңшылық дәстүрдің бүгінгі көрнекті өкілі Алдаберген Ақшабаевпен танымдық-тағылымдық кездесу