«Киіз үй – ұлттық құндылықтар қазынасы» атты ерекше мерекелік шарасы

Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың «Болашаққа бағдар: Рухани жаңғыру» атты мақаласы аясында ұлттық мұраны ұрпаққа дәріптеу мақсатында «Киіз үй – ұлттық құндылықтар қазынасы» атты киіз үй тігуден ұлттық сайыс өткізілді.
Байқаудың басты мақсаты: Қазақ халқының қасиетті қара шаңырағы – ұлттық баспанасы – киіз үй ғасырлар қойнауынан бүгінгі ұрпаққа жеткен асыл қазына – ұлттық мұра тарихи жәдігер екендігін көрсете отырып, ұлттық тарих пен мәдениетке деген ерекше құрмет сезімін ояту.
Маңғыстау өңіріндегі ұлттық дәстүр мен мәдени мұраның көздің қарашығындай сақталып келгендігінің айқын айғағындай жасау-жабдығы сол күйінде сақталған Маңғыстау киіз үйінің мәртебесін көтеріп насихаттау.
Халық өнерін, халық мұрасын қастерлей отырып, ұлттық дәстүрлі қолөнерді дамыту мен жандандыруды ұрпақ санасына сіңіру, ұлттық қол өнеріне баулуды қолға алу, жаңғыртуға, жалғастыруға шақыру.
Өткізілген ұлттық сайысқа Ақтау қалалық № 9 жалпы білім беру орта мектебінің «Кереге» тобы мен №21 жалпы білім беру орта мектебінің «Мұрагер» тобы қатысты.
Ұлттық сайыстың әділқазылар алқасының төрағасы Маңғыстау облыстық тарихи-өлкетану музейінің директоры Жұмалиева Тамара Қалмырзақызы, әділқазылар алқасының мүшелері: Ұлттық қолөнер шебері Бопанаева Бақтылы, Маңғыстау облыстық оқу әдістемелік және қосымша білім беру орталығы директордың орынбасары Аймағанбет Күләнда Қуанышқызы сайысқа әділ төрелік жасады.
Әділқазылар алқасының мүшесі шебер Бопанаева Бақтылы ұлттық сайысқа қатысқан екі топқада киіз үй тігуде жіберген қателіктерін, есте сақтайтын тігу ерекшеліктерінен ескертулер жасалды. Сайыс соңында 2 топ тең түсіп, Алғыс хаттармен және сыйлықтармен марапатталды.

Жарияланған күні: 20-03-2018

«Киіз үй – ұлттық құндылықтар қазынасы» атты ерекше мерекелік шарасы

Жарияланған күні: 20-03-2018

"Ұлттық дастарханның ерекше мәзірі" мерекелік шарасы

Қазақ халқының жүріс-тұрысы, киім киісі, дәстүр-салты тұнып тұрған тәрбие. Дастарханы да тәрбиелік маңыздан кенде емес. Дастархандағы дәмді астың рухани сусындатуда қандай роль атқарғанын біле отырыңыз.

Жарияланған күні: 16-03-2018

Қолөнершілер сайысына қатысуға шақырамыз!

"Рухани жаңғыру" бағдарламасы аясында барша маңғыстаулық шеберлерді қолөнер сайысына қатысуға шақырамыз.

Жарияланған күні: 06-03-2018

"Өрнек" сән үйінің директоры Нұрияш Нұрбергенқызымен мәдени-тағылымдық кездесу кеші

Облыстық музейде ұлттық киімді дәріптейтін тағы бір әдемі шара өтті

Жарияланған күні: 01-03-2018

"Ұрпаққа мирас - ұлттық киім"

iconicon

"Рухани жаңғыру" бағдарламасы аясындағы музейде өтетін тағы бір игі шараға асығыңыздар!

Жарияланған күні: 26-02-2018

"Бағзыдан жеткен баба сарыны" мәдени-танымдық шарасы

Музейде тәрбиелік-тағылымдық, мәдени-танымдық әдемі кездесу өтті.

Жарияланған күні: 29-01-2018