«Киіз үй – ұлттық құндылықтар қазынасы» атты ерекше мерекелік шарасы

Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың «Болашаққа бағдар: Рухани жаңғыру» атты мақаласы аясында ұлттық мұраны ұрпаққа дәріптеу мақсатында «Киіз үй – ұлттық құндылықтар қазынасы» атты киіз үй тігуден ұлттық сайыс өткізілді.
Байқаудың басты мақсаты: Қазақ халқының қасиетті қара шаңырағы – ұлттық баспанасы – киіз үй ғасырлар қойнауынан бүгінгі ұрпаққа жеткен асыл қазына – ұлттық мұра тарихи жәдігер екендігін көрсете отырып, ұлттық тарих пен мәдениетке деген ерекше құрмет сезімін ояту.
Маңғыстау өңіріндегі ұлттық дәстүр мен мәдени мұраның көздің қарашығындай сақталып келгендігінің айқын айғағындай жасау-жабдығы сол күйінде сақталған Маңғыстау киіз үйінің мәртебесін көтеріп насихаттау.
Халық өнерін, халық мұрасын қастерлей отырып, ұлттық дәстүрлі қолөнерді дамыту мен жандандыруды ұрпақ санасына сіңіру, ұлттық қол өнеріне баулуды қолға алу, жаңғыртуға, жалғастыруға шақыру.
Өткізілген ұлттық сайысқа Ақтау қалалық № 9 жалпы білім беру орта мектебінің «Кереге» тобы мен №21 жалпы білім беру орта мектебінің «Мұрагер» тобы қатысты.
Ұлттық сайыстың әділқазылар алқасының төрағасы Маңғыстау облыстық тарихи-өлкетану музейінің директоры Жұмалиева Тамара Қалмырзақызы, әділқазылар алқасының мүшелері: Ұлттық қолөнер шебері Бопанаева Бақтылы, Маңғыстау облыстық оқу әдістемелік және қосымша білім беру орталығы директордың орынбасары Аймағанбет Күләнда Қуанышқызы сайысқа әділ төрелік жасады.
Әділқазылар алқасының мүшесі шебер Бопанаева Бақтылы ұлттық сайысқа қатысқан екі топқада киіз үй тігуде жіберген қателіктерін, есте сақтайтын тігу ерекшеліктерінен ескертулер жасалды. Сайыс соңында 2 топ тең түсіп, Алғыс хаттармен және сыйлықтармен марапатталды.

Жарияланған күні: 20-03-2018

Күмбір күйге бөленген күн

27 наурыз күні Танымал күйші, «Қазақстанның еңбек сіңірген әртісі», «Құрмет» орденінің иегері Роза Айдарбаевамен «Ұлттық өнерді ұлықтаған Роза қыз» мәдени-танымдық кездесуі өтті.

Жарияланған күні: 28-03-2019

Қолөнердің хас шеберлері

Музей шаңырағындағы тағы бір әдемі кездесу

Жарияланған күні: 27-03-2019

Алтынқазған құпиясына қанық болыңыз!

2010 ж. анықталып, 2014 жылдан бастап тұрақты археологиялық қазба жұмыстары жүргізілген "Алтынқазған" діни-қабірлеу кешенінен табылған жәдігерлердің тек өлкеміздің емес, бүтін мемлекетіміздің мақтанашына айналатын түрі бар!

Жарияланған күні: 20-03-2019

Ұлттық салт-дәстүрлеріміз ұлықталған күн

19 наурыз - ұлттық салт-дәстүрлерді ұлықтау күніне арналған музейдегі мерекелік шаралар легі жоғары деңгейде өтте.

Жарияланған күні: 19-03-2019

Алып плезиозавр қаңқасын көріп үлгеріңіз!

iconiconiconicon

2017 ж. мамыр айында Маңғыстау ауданының аумағынан табылған ежелгі алып плезиозавр сүйегі музейде қайта көрмеленеді

Жарияланған күні: 20-02-2019

"Жарияланбаған соғыс жадымызда!" әскери-тағылымдық кездесуі

iconiconiconicon

Биыл 15 ақпан күні кеңес әскерлерінің Ауғанстан аумағынан шығарылғанына 30 жыл толады.

Жарияланған күні: 12-02-2019