Алып плезиозавр қаңқасын көріп үлгеріңіз!

Бұдан 100-105 млн жыл бұрын өмір сүрген бауырымен жорғалаушылар класы, плезиозаврлар отряды, эласмозаврлар туысына жататын алып теңіз рептилиясы - elasmosaurus сүйегі еліміздің ғалымдары арасында тың жаңалық болды. Қаңқа өлкеміздің Маңғыстау ауданының аумағынан 2017 ж. мамыр айында табылған болатын.

Ресейлік ғалым Н. Зверьковтың айтуы бойынша, бұл алып жануардың ұзындығы 14-15 метрге дейін жететін болған, дене ұзындығының жартысын мойын алып жатыр. Алдыңғы ескек аяқтары ірі, ал артқы аяқтары қысқалау болды. Эласмозавр теңіз түбіндегі малта тастарды жұтып жіберетін болған. Мойны 72-76 мойын омыртқадан тұрады. Балықтармен, моллюскілермен қоректенеді.

Ежелгі Тетис мұхитының тұрғыны - алып эласмозаврдың қаңқа сүйегін өз көзіңізбен көруге музейге асығыңыздар!

Жарияланған күні: 20-02-2019