«Жоғалған теңіз түбінің мекендеушілері» атты палеонтологиялық көрме ашылды.

Маңғыстау облыстық тарихи – өлкетану мұражайында, мұражай қорынан жасақталған «Жоғалған теңіз түбінің мекендеушілері» атты палеонтологиялық көрме ашылды.

Маңғыстау жері өте ежелгі болып табылады. Бұл өңірді кайнозой дәуірінің неоген кезеңіне дейін теңіздер басып жатқан. Бір уақыттарда ол теңіздер азайып- көбейіп, тұздылығы, температурасы өзгеріп  тұрған. Жер шарындағы геологиялық өзгерістер нәтижесінде қазіргі Маңғыстаудың келбеті пайда болды. Өткен ежелгі өлкенің табиғатының тарихының дәлелі көрмеде көрсетілген тасқа айналған жәндіктердің үлгілері болып табылады.

Мұражай қызметкерлері палеонтолог ғылымдармен бірлесіп көптеген ғылыми экспедицияларға шығып, нәтижесінде Маңғыстау аумағында тіршілік еткен әр түрлі кеннің жиынтықтарын, яғни ежелгі теңіз түбінің мекендеушілерін тапқан болатын. Бұл коллекциялар күні бүгінге дейін мұражай қорында сақтаулы. Олардың бірқатары көпшілік назарына алғаш рет  ұсынылып отыр.

Маржандар, мшанкілер, иықаяқтылар, қосқақпақты ұлулар, бауыраяқтылар, басаяқтылар, аммониттер, белимниттер, теңіз кірпілерін, сондай – ақ, омыртқалылардың бірнеше млн жылдардан кейінгі тасқа айналған түрлерін бүгінгі көрмеде тамашалай аласыздар.

Мұражайдың мекенжайы:
Ақтау қ., 9-ш/а., 23«А» ғимарат
Тел. 8 (7292) 42-71-96,  43-23-14

Мұражайдың жұмыс кестесі:

Сейсенбі – Жұма 9.00 - 18.00, Сенбі 10.00 - 17.00,   үзіліс: 12.30 - 14.00

Жарияланған күні: 15-10-2015

Асыл сөзді іздесең, Абайды оқы ерінбе!

Әбіш Кекілбайұлы атындағы Маңғыстау облыстық тарих-өлкетану музейінде қазақтың бас ақыны, данышпан ойшылы Абай Құнанбайұлының 175 жылдығына арналған «Абайды оқы, ой толға!» атты әдеби - танымдық шара өтті.

Жарияланған күні: 20-02-2020

Маңғыстау облыстық тарихи-өлкетану музейінің Хиуаға сапары.

Қараша айының 18 - 24 күндері Өзбекстан елінде Қазақстан жылы шарасы аталып өтті.

Жарияланған күні: 28-11-2019