Маңғыстау облыстық тарихи-өлкетану мұражайының қоры тағы бір құнды жәдігерге толықты.

«Қырымның қырық батырын» жырлаған Қарасай Қалыұлының қалақбас домбырасын бесінші ұрпағы Бекболат Баймұханов мұражайға сыйға тапсырды.

Қалыұлы Қарасай (1864-1924) - ақын, жырау, жыршы, күйші, композитор.  Жоғарғы Адай саналатын Мұңалдың Шоғы (Қырықмылтық) руының Қотырбасы. Кейде «Қотырбас Қарасай» жыршы деп те аталады.Маңғыстау аймағының Сам құмында, Қарасай деген жерінде дүниеге келген. Қарасайдың 10 жастар шамасында үй іші Қоңырат ауданындағы Қызылжар мекеніне көшіп келеді. Қарасайды әкесі жастайынан  ән мен күйге, жырға баулыған. Қалының өзі домбырашы, әнші, серілеу жігіт болған екен. Қарасайға домбыраны өзі үйреткен.

Қарасай Қалыұлы Қазтуған, Доспанбет, Сыпыра жыраулардың тамаша туындыларын халыққа жеткізген, солардың дәстүрімен «Қырымның қырық батыры» дастандарын отыз күн бойы таңнан-таңға жырлап, әрең тауысатын болған. «Қарасай болмақ қайда бар» деген сөз содан қалған.

Мұрын жыраудың ұрпағы, ақын Светқали Нұржан Қарасай жыраудың өмірі мен шығармашылығы туралы көптеген деректер айтты. Ақтаулық жыршы Бейсен Көмеков Қарасайдың жырларынан үзінді айтса, жаңаөзендік күйші Марат Нұретдинов Қарасайдың күйі мен жыр сазын тартты. Салтанатты жиынға келген ел ағалары Қарасай жырау туралы білгендерін баяндап, кейбір деректерді енді естіп жатқанын айтты. Журналист Бақтыбай Жайлаудың облыстық «Қазақстан-Ақтау» телеарнасында дайындалған деректі фильмі көрсетілді.

Жарияланған күні: 25-10-2015

Асыл сөзді іздесең, Абайды оқы ерінбе!

Әбіш Кекілбайұлы атындағы Маңғыстау облыстық тарих-өлкетану музейінде қазақтың бас ақыны, данышпан ойшылы Абай Құнанбайұлының 175 жылдығына арналған «Абайды оқы, ой толға!» атты әдеби - танымдық шара өтті.

Жарияланған күні: 20-02-2020

Маңғыстау облыстық тарихи-өлкетану музейінің Хиуаға сапары.

Қараша айының 18 - 24 күндері Өзбекстан елінде Қазақстан жылы шарасы аталып өтті.

Жарияланған күні: 28-11-2019